امروز:

جوملا چیست ؟

جوملا چیست ؟

آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی


در این متن به صورت مختصر با ماهیت کلی تاریخچه جوملا آشنا خواهید شد و شرح اتی در مورد خصوصیات ی جوملا و روند پیشرفت آن در ایران در اختیار شما قرار می گیرد.
جوملا سیسـتم مدیریت محتوای (CMS) و متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت وبسایت و پروگرام های قدرتمند آنلاین را می دهد.

جوملا تحت اجازه نامـه بین المللی اجازه نامـه GNU/GPL منتشر می شود.

جوملا بر طبـق زبان php تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده جهت ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد ولی تکنولوژی مهم پایگاه داده آن بر طبـق MySQL است.

تاریخچه:
جوملا انشعابی از سیستم مدیریت محتوی با نام "مامبو" است. سال 2005 بعضی از گسترش دهندگان سیسـتم مدیریت محتوای مامبو، گروهی با نام "Open Source Matters" تشکیل دادند كار به انتشار نسخه نو ی از همان سیستم مدیریت محتوای مامبو به نام جوملا (نسخه 1.0) کردند. از آن به بعد این دو سیستم به صورت رسمی از هم جدا شده و جداگانه گسترش پیدا کردند.

جوملا کلمه ای به زبان سواحیلی و به معنای "همگی" است و از آن جالبتر شباهت معنایی و ظاهری خیلی کلمه "جوملا" با کلمه فارسی "عبارت " یا همان "جملگی" است.

خصوصیات جوملا
خصوصیات ی مختلف ی از عبارت سهولت در استفاده، انعطاف پذیری و به روز رسانی امنیت مناسب باعث شده است، جوملا از محبوب ترین نرم افزار های تولید، طراحی و مدیریت وب وبسایت در جهان باشد. و از تمام مهمتر، جوملا یک سیسـتم مدیریت محتوی و یک راه حل متن باز (open source) است که در دسترس همگان قرار دارد.

تعداد فرد ان زیاد جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیـستم های مدیریت محتوی نیز محسوب شود، به صورت هـر روز بیش از هزاران برنامـه نویس و دولوپر در حال کار با جوملا هستند . موارد و یا حفره های امنیتی احتمـا لی در هسته جوملا پیش از آن که توسط هکرها و خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی بسیار زیاد بزرگ جوملا آن را شناسایی سریع به روز رسانی می کنند.

تهم اکنون برای جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما مجوز می دهد در طراحی سایت امکانات بسیاری پیش روی خود داشته باشید.

با جوملا شما به راحتی می توانید محتوای سایت خود را بدون نیاز به دانش فنی پروگرام نویسی به روز رسانی و ویرایش نمایید. محیط آن کاملا کاربر پسند بوده مصرف از بخش مدیریت آن کاملا به صورت گرافیکی است هر کابری به راحتی می تواند از آن استفاده نماید . اما از نکات جالب این سیستم مدیریت محتوی این است که نه تنها جهت کاجهت مبتدی مبوسیله جذاب است بلکه برای فرد ان حرفه‌ای، پروگرام نویسان طراحان حرفهای وب وب سایت نیز به افزونه های متنوع و قالب های آماده قشنگ ، بسیار زیاد دیدنی است.

جوملا ثابت کرده است که می توان تغریبا هر نوع سایتی را از مبتدی گرفته تا فوق حرفهای بر پایه آن راه اندازی نمود، با این وجود نمی توان گفت سیـستم مدیریت محتوای ۱۰۰٪ بی عیب و نقص است همان گونه که هیچ سیـستم مدیریت محتوایی بی عیب و نقص نیست. امکانات جوملا روز به روز در حال بیشتر شدن بوده نقاط ضعف آن با انتشار هر ورژن نو اصلاح پیدا می نماید ، پیشرفت روز افزون جوملا خیلی امیدبخش است.

جوملا در ایران:
سالهای زیاد ی است که جوملا بوسیله تیم های مختلف ی در ایران فارسی سازی بومی سازی شده است. سایت‌ها گروه های حرفه‌ای بسیار زیاد ی در زمینه با ارائه قالب افزونه فارسی کار می کنند. می توان گفت در ایران این سیسـتم مدیریت محتوی اهمیت را به خوب ی پیدا کرده است.

این مطلب صرفا برای آشنایی سطحی با جوملا نوشته شده در مقالات بعدی آموزش جوملا را از مقدماتی ترین بخش و به آسان ترین زبان ممکن به صورت گام به گام شروع می کنیم.


نوشته شده در : یکشنبه 3 مرداد 1395  توسط : مطالب علمی 2015.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات