امروز:

انجام پایان نامه مهندسی برق قدرت

انجام پایان نامه مهندسی برق قدرت

پایان نامه مدیریت
انجام پایان نامه مدیریت
انجام پایان نامه

مهندسی قدرت (به انگلیسی: Power engineering) یکی از زیر شاخههای اصلی مهندسی برق است که با سیسـتم های قدرت به جهت تولید، انتقال، توزیع توان الکتریکی، تبدیل انرژی الکتریکی به شکلهای دیگر انرژی تجهیزات الکترومکانیکی سروکار دارد. این رشته همچنین حاوی راهاندازی و تعمیر مراقبت سیسـتم های گرما ی برودتی تجهیزات تولید توان الکتریکی مانند ژنراتورها دیگر تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در صنایع و یا ساختمانهای بزرگ نیز میشود. شناسایی دیگر منابع جدید انرژی الکتریکی از زیر شاخههای این رشته‌است.

در قدیم -حدود ۳۰ سال پیش -مهندسی برق به دو شاخه ی برق قوی(قدرت) وبرق ضعیف(الکترونیک) تقسیم می شد.


برق قدرت

همان گونه که در بالا اشاره شد عمده مباحث در مهندسی برق قدرت بر تولید، انتقال توزیع انرژی الکتریکی و برخی تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی استوار است، که این حاوی ترانسفورماتورها، ژنراتورها، موتورهای الکتریکی و تجهیزات الکترونیک قدرت است.

در خیلی ی از کشورهای جهان ، دولت شبکهای الکتریکی را به منظور اتصال کلیه مولدها مصرف کنندههای الکتریکی راهاندازی میکند. این شبکه در اصطلاح «power grid» نامیده میشود. به وسیله این شبکه استفاده کنندههای الکتریکی میتوانند بدون متحمل شدن سختیها و نرخ های مربوط به تولید برق به صورت جداگانه، برق را از شبکه خریداری نمایند. در این بین یکی از وظایف مهندسین برق قدرت، طراحی نگهداری شبکههای الکتریکی مصرف کنندههای متصل شده به شبکه‌است. تجهیزات متصل شده به شبکه الکتریکی دراصطلاح «on-grid» نامیده میشوند. این تجهیزات میتوانند به شبکه، توان الکتریکی تزریق کرده یا برعکس جالب از آن توان دریافت کنند یا حتی، هر دو کار را با انجام دهند.

مهندسین قدرت، کار هایی را در زمینهی تجهیزات جدای از شبکه یا تجهیزات «off-grid» نیز انجام میدهند. استفاده نکردن از شبکه دراین نوع مصرف کنندهها عموماً ثابت نبودن این مصرف کنندههاست به صورتی که هزینه اتصال جهت آنها در هر جابهجایی، امکان وصل به شبکه را برای آنها غیر ممکن میکند.

امروزه بیشتر شبکههای الکتریکی از توان الکتریکی به صورت سه فاز متناوب مصرف میکنند که اصلی این انتخاب سهولت در تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی بدین صورت است. اما اکثرا ٌ ً در استفاده کنندههای کوچک توزیع به صورت تک فاز صورت میگیرد که این به دلیل ضروری نبودن وجود سه فاز همین طور ایمنی بیشتر جهت این مصرف کنندههاست. با این وجود در صنایع و استفاده کنندههای توان بالا برای بالا بردن بهره وری و مصرف از موتورهای سه فاز، انرژی الکتریکی به صورت سه فاز توزیع میشود.

نقش ترانسفورماتور در سیسـتم های انتقال خیلی خیلی مهم است جهت چه که ترانسفورماتورها درسیـستم قدرت وظیفه تغییر دامنه ولتاژ را بر عهده دارند .بیشتر شدن ولتاژ به وسیله ترانسفورماتور به کاهش جریان میانجامد طبق قانون توان الکتریکی (که توان با مجذور جریان متناسب است ) با كم شدن جریان تا میزان امکان، میتوان تلفات را تا میزان قابل ملاحظهای كم شدن داد، پس بیشتر شدن ولتاژ در خطوط انتقال به كم شدن تلفات درنتیجه بیشتر شدن بهره وری خطوط انتقال میانجامد.

بنا به دلایل گفته شده در بالا، پستهای تغییر ولتاژ در همه شبکههای الکتریکی وجود دارند. این پستها ولتاژ را در نزدیکی مولدها افزایش داده و پس با نزدیک شدن به مناطق مسکونی یا مصرف کنندهها برای ایمنی مصرف کننده دوباره ولتاژ را در چند وهله کاهش میدهند.

افرادی که دردوره کاردانی دررشته های برق صنعتی، تاسیسات(الکتروتکنیک) بوده اند میتوانند دردوره کارشناسی ناپیوسته(کاردانی به کارشناسی) رشته برق قدرت راانتخاب نمایند

اجزا

مهندسی قدرت اکثرا ٌ ً به سه زیر شاخه مهم تقسیم میشود:

تولید

تولید انرژی الکتریکی فرآیندی است که درطول آن دیگر شکل‌های انرژی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شوند. جهت انجام این فرآیند راه‌های متعددی وجود دارد. از تبدیل الکترومکانیکی ً در موارد ی مصرف می‌شود که منبع انرژی زغال سنگ (نیروگاه سوخت فسیلی), نفت, گاز طبیعی, اورانیوم(انرژی هسته‌ای), جریان آب یا جریان باد باشد در تمام این موارد به جز انرژی بادی جهت تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی از ژنراتورهای سنکرون AC که به توربین بخار، گازی یا آبی متصل هستند استفاده می‌شود. مصرف از این نوع ژنراتورها دارای خواص بسیاری است که استفاده از آنها را در بیشتر صنایع بزرگ تولید برق رایج کرده ‌است.

نرخ ‌های تولید انرژی الکتریکی در بیشتر روش‌ها به طور معین تابعی از قیمت سوخت مصرفی بهروری در نیروگاه است و در همین راستا برای هر نیروگاه یک تابع نرخ تعریف می‌شود که می‌توان آن را با معادله درجه دوم تقریب زد که تابعی از هزینه سوخت نیروگاه است. امروزه پژوهشگران به دنبال منابع نو جهت تولید انرژی الکتریکی هستند که درآن به جای استفاده از سوخت‌های متداول از انرژی‌های تجدید پذیر و نو که به صورت رایگان در اختیار ما قرار دارند، مصرف شود تا با جایگزینی این منابع وابستگی قیمت انرژی الکتریکی به قیمت سوخت را كم شدن دهند.

انتقال

شاخه برقرسانی مختلف با سیستم های مفرق ، بین چند مجموعه تولیدکننده جریان مستقیم(hvdc) با توجه به ویژگی ها ی جهت آن، در حال گسترش است.

توزیع

توزیع انرژی الکتریکی در واقع دریافت برق از شبکه انتقال رساندن آن به مصرف کنندههاست. تبدیل ولتاژ وارد شده به سیـستم توزیع به ولتاژ مورد نیاز مصرف کنندهها هم در حوزه توزیع برق قرار میگیرد.
سفارش انتها نامـه


نوشته شده در : سه شنبه 5 مرداد 1395  توسط : مطالب علمی 2015.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic