امروز:

انجام پایان نامه مهندسی برق الکترونیک

انجام پایان نامه مهندسی برق الکترونیک


انجام پایان نامه مدیریت
انجام پایان نامه ارشد مدیریت
پایان نامه

مهندسی الکترونیک (به انگلیسی: Electronic engineering) یکی از شاخه‌های مهندسی است که از دانش علمیرفت ار اثر الکترون‌ها استفاده کرده به گسترش به احتمال زیاد ت، دستگاه‌ها، سیـستم ‌ها، یا تجهیزاتی می‌پردازد که انرژی الکتریکی یکی از فاکتورهای آنهاست؛ شبیه لامپهای خلاء، ترانزیستورها، مدارهای مجتمع و مدارهای چاپی. این واژه به شاخه‌ی وسیع ی از مهندسی اشاره دارد که زیرشاخه‌های زیاد ی را در بر می‌گیرد. حاوی رشته‌هایی که با توان، مهندسی وسائل دقیق، مخابرات، طراحی مدارهای نیمه هادی، و بسیاری دیگر در ارتباطند. این عبارت همین طور بخش بزرگی از دوره‌های تحصیلی مهندسی برق را که در بیشتر دانشکده ‌های اروپایی تدریس می‌شود را حاوی می‌شود. البته اگر چه در آمریکا، مهندسی برق حاوی تمام شاخه‌های آن از عبارت الکترونیک است. انجمن مهندسان برق الکترونیک آمریکا یکی از مهم‌ترین اثر گذار ترین سازمانهای این رشته‌های مهندسی به شمار می‌رود.

عبارت مهندسی الکترونیک

عبارت مهندسی برق که در بین دانش کده ‌های قدیمی استفاده می‌شود هنوز مهندسی الکترونیک را تحت پوشش قرار می‌دهد و فارغ‌التحصیلان، مهندس برق لقب می‌گیرند. گاهی از مردم بر این باورند که عبارت مهندس برق باید جهت آن دسته از افرادی به کار رود که در قدرت و جریانهای بالا یا مهندسی فشار قوی تخصص دارند. در حالی که گروهی دیگر معتقد هستند که قدرت تنها یکی از زیرشاخه‌های مهندسی برق است (در واقع جهت این شاخه از صنعت مهندسی قدرت استفاده می‌شود). همین‌طور درمورد مهندسی برق توزیع. در سالهای اخیر بیشتر شدن رشته‌هایی جداگانه همچون مهندسی اطلاعات و مهندسی سیستم های مخابراتی را شاهد بوده‌ایم که در گروههای روش ی تحت همین نام‌ها تحصیل می‌شوند. بیشتر دانشکده های اروپایی مهندسی برق را جهت مهندسان قدرت استفاده کرده و بین مهندسی برق الکترونیک فرق قائلند. در شروع دهه ۱۹۸۰ نیز واژه مهندسی رایانه اکثرا ً جهت اشاره به الکترونیک و مهندسی اطلاعات استفاده می‌شد. هرچند مهندسی رایانه هم‌هم اکنون به عنوان یک زیرمجموعه مهندسی الکترونیک در نظر گرفته می‌شود


قبلی ه مهندسی الکترونیک

مهندسی الکترونیک به عنوان حرفه از پیشرفته ای فنی در صنعت تلگراف در قرن ۱۹ و صنایع رادیو و تلویزیون در قرن ۲۰ حاصل شد. مردم به رادیو به خاطر دیدنی فنی؛ اول به خاطر دریافت و پس انتقال اطلاعات علاقه‌مند شدند. بسیار زیاد ی از مردمی که در دههٔ ۱۹۲۰ به رادیو تلویزیون رفتند فقط آماتورهای دوره قبل از جنگ جهان ی اول بودند. شاخه مهندسی الکترونیک تا میزان بسیاری از پیشرفت تلفن، رادیو، تجهیزات تلویزیون و میزان خیلی ی از گسترش سیستم ‌های الکترونیکی در طول جنگ جهان ی دوم از عبارت رادار، سونار، سیسـتم های ارتباطی مهمات پیشرفته سیستم های جنگ افزاری حاصل شد. در مدت این سال‌ها این موارد به عنوان مهندسی رادیو شناخته می‌شدند فقط در اواخر دهه ۱۹۵۰ استفاده از عبارت مهندسی الکترونیک شروع شد. در همین وقت تست گاههای الکترونیک (جهت نمونه آزمایش گاه بل در ایالات متحده آمریکا) ایجاد شدند و با مصرف از کمک هزینه ‌های شرکـت ‌های بزرگ صنایع رادیو، تلویزیون، دستگاههای تلفن، شروع به تولید سلسله پیشرفته ایی در الکترونیک کردند. در سال ۱۹۴۸ ترانزیستور روی کار آمد در سال ۱۹۶۰، مدارهای مجتمع انقلابی در صنعت الکترونیک برپا کردند. در انگلستان مورد مهندسی الکترونیک به صورت مجزا از مهندسی برق به عنوان مدرک دانشبرخی در حدود سال ۱۹۶۰ اضافه شد. قبل از آن، دانشجویان مهندسی موضوعات مرتبط همچون رادیو تلویزیون، مجبور بودند تا در سازمانهای آموزش برقی ثبت نام کنند که درسهای مربوط به الکترونیک نداشت. مهندسی برق نزدیک‌ترین موضوعی بود که می‌توانست با مهندسی الکترونیک همطراز قرار گبرد. اما اگر چه همسانی موضوعات تحت پوشش (بجز ریاضیات الکترومغناطیس) تنها در سال اول دوره تحصیل سه ساله به طول می‌انجامد.

الکترونیک

در سال ۱۸۹۸ نیکولا تسلا اوّلین رابطه رادیویی را به نمایش عموم در آورد. وی جزئیات مبادی اصول رابطه رادیویی را نمایش شرح داد. در سال ۱۹۰۴ جان آمیروز فلمینگ، اولین استاد مهندسی برق در کالج لندن، اولین لامپ خلاء (دیود) را اختراع کرد. یک سال بعد در سال ۱۹۰۶ رابرت فون لیبن لی-د-فارست به طور مستقل لامپهای تقویت کننده‌ای را ساختند که لامپ سه قطبی نامیده می‌شد. شروع الکترونیک اکثرا ً با اختراع لامپ خلاء بوسیله لی د فارست در ۱۹۰۷ در نظر گرفته می‌شود. در مدت ۱۰ سال، دستگاه او در فرستنده‌ها و گیرنده‌های رادیویی همچون سیسـتم هایی برای ارتباط های تلفنی راه دور استفاده می‌شد. در ۱۹۱۲ ادوین هاوارد آرمسترانگ تقویت کننده ریجنراتیو فیدبک نوسانساز را اختراع نمود. او همچنین گیرنده رادیو سوپرهیترودین را اختراع کرد که می‌توان آن را پدر رادیوی پیشرفته امروزی نامید. لامپهای خلاء به مدت ۴۰ سال به عنوان دستگاههای تقویت کننده بیان بودند. تا اینکه محققان ی که برای ویلیام شاکلی در تست گاه بل در حال کار بودند، ترانزیستور را در سال ۱۹۴۷ اختراع کردند. در همین سال‌ها رادیوهای ترانزیستوری، همچنین تهیه و تولید رایانه های بزرگ قدرتمند ممکن شد. ترانزیستورها کوچک‌تر بودند و برای کار به ولتاژ کمتری احتیاج داشتند. پیش از اختراع مدارهای مجتمع در سال ۱۹۵۹، مدارهای الکترونیکی از حتمـا ت جدا از هم تولید و ساخته می‌شد که می‌توانست با دست، دستکاری شود. مدارهای غیر یکپارچه به محیط بیشتری احتیاج داشته و مصرف توان بالاتری داشتند، خطای بیشتر همین طور سرعت پایین‌تری داشتند؛ گرچه هنوز در کاربر دهای آسان مصرف می‌شوند. در مقابل مدارهای مجتمع تعداد بسیاری ، بعضی وقتها میلیون‌ها، قطعه ریز الکتریکی، و عمدتا ترانزیستور، را در تراشه کوچک در حدود اندازه سکه بسته بندی می‌کنند.

تلویزیون

در ۱۹۲۷ فیلو فرانسورد اولین تلویزیون را به نمایش عموم در آورد. در طول دههٔ ۱۹۳۰ چندین کشور شروع به پخش برنامـه نمودند. تعداد تلویزیون‌ها بعد از جنگ دوم جهان ی به میلیون‌ها گیرنده گسترش یافت و سرانجام جهان ی شد. از آن زمان به بعد، الکترونیک کاملاً در دستگاههای تلویزیون حاضر شد. تلویزیون‌ها نمایشگرهای عکس ی نو هم از تکنولوژی لامپهای خلاء بزرگ تکامل پیدا کردن د در دستگاه‌های جمع و جورتر استفاده شدند، شبیه پلاسما ال‌سی‌دی. و تمایل به سمت دستگاههای کم مصرف‌تر است. نمایشگرهایی همچون اوال‌ای‌دی (organic light emitting diode) که به احتمـا ل خیلی جایگزین ال‌سی‌دی و تکنولوژی پلاسما خواهد شد.

رادار موقعیت رادیویی

در طول جنگ جهان ی دوم تلاش ‌های بسیاری در الکترونیک برای پیدا کردن موقعیت اهداف و هواپیماهای دشمن صورت گرفت. این‌ها همین طور حاوی هدایت الکترونیکی بمب‌افکن‌ها، پادکارهای الکترونیکی ، سیسـتم های اولیه رادار و... می‌شوند.

الکترونیک
در رشتهٔ مهندسی الکترونیک مهندسان، مدارهایی را آزمایش و طراحی می‌کنند؛ که از خاصیتهای الکترومغناطیسی حتمـا ت الکتریکی همچون پایداری ، خازن، سلف، دیود و ترانزیستور برای رسیدن به عمل‌کرد خاصی بهره می‌برند. مدار رادیو که به استفاده کننده امکان می‌دهد تا تمام سیگنال‌ها بجز سیگنالهای ایستگاه را فیلتر نماید ، تنها یک نمونه از این مدارهاست. در طراحی مدار مجتمع، مهندسان الکترونیک، ابتدا نقشه‌هایی را می‌سازند که حتمـا ت الکتریکی را معین کرده ارتباطات بین آن‌ها را وصف می‌کند. زمان ی که تکمیل شد، مهندسان VLSI نقشه‌ها را به طرح‌هایی تبدیل می‌کنند که لایه‌های مختلف مواد هادی نیمه هادی مورد نیاز جهت تهیه و تولید مدار را رسم می‌کنند. تبدیل نقشه‌ها به پوسته‌ها می‌تواند توسط نرم‌افزار انجام پذیرد. ولی اکثرا ٌ به تنظیمات ریز آدم جهت كم شدن فضا و مصرف توان نیاز است. وقتی که طرح کامل شد می‌تواند به یک کارخانه تولید و ساخت جهت تولید فرستاده شود.


میکروالکترونیک

صنعت میکروالکترونیک یکی از صنایع پرسود جهان ی الکترونیک است. در سال ۲۰۰۸ این صنعت خدمات آن ۱۰٬۷٪ تولید ناخالص جهان ی را به اختصاص داده‌است. کشورهایی مانند آمریکا تکنولوژیهای الکترونیک سطح پایین‌تر خود را به کشورهای دیگر انتقال داده تا شتاب پیشرفت خود را در این زمینه حفظ نماید.

صنعت الکترونیک در ایران

در حالی که کشورهایی همچون آمریکا سالانه میلیاردها دلار از این صنعت کسب درآمد دارند، کشور ایران با وجود داشتن ظرفیت مناسب، چنین اتفاقی نیفتاده‌است. رشد یک صنعت در کشور نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم در آن صنعت است. همچنین برای صنعت الکترونیک یکی از زیرساخت‌های با اهمیت زیاد ایجاد تست گاه‌های الکترونیک است. در کشورهای صنعتی جهان آزمایش گاه‌های بزرگی همچون تست گاه‌های بل جهت این منظور تاسیس شده‌اند.

شبکه تست گاه‌های میکروالکترونیک کشور (ایران)

یکی از پیشنهاد های متخصصان برای پیشبرد صنعت الکترونیک ایران ایجاد شبکه‌های تست برخی است. از عبارت معضلات ذکر و نقد شده در تست گاه‌های میکروالکترونیک ایران موارد زیر عنوان شده‌اند:

مشکلات حوزه خرید دستگاهها
عدم وجود عدالت منطقه ای
ناسازگار بودن دستگاهها و عدم تکمیل زنجیره خرید
عدم پیش بینی زیرساختهای ضروری ه برای یک دستگاه
وجود رابطه در خرید تجهیزات
کلاه برداری شرکت های وارد کننده عدم گارانتی
ضعف قرار دادنویسی
عدم اشتراک لینک خرید

همچنین مشکلات مربوط به تست گاه‌ها به صورت زیر عنوان مورد تحلیل قرار گرفته‌اند:

موارد مدیریتی

سیسـتم تعمیر و نگهداری ضعیف
عدم وجود درک صحیح از بودجه تعمیر و مراقبت
نبود دوره های ارتقای توانمندی تعمیرکاران
در اختیار نبودن نمونه خراب، برای تجربه تعمیر
عدم مصرف از امکانات تکمیلی دستگاه
ضابطه مند نبودن شیوه سرویس دهی به افراد
قیمت بالای ارائه خدمات و برخورد نامناسب پرسنل و تاخیر در انجام کار
عدم سرویس دهی مناسب به دانشجویان غیر آن دانشکده
قوانین مالی حاکم بر آزمایش گاهها و انگیزش ناکافی جهت ارائه خدمات مطلوب
فرهنگ سازمانی حاکم بر تست گاهها مراکز پژوهشی
ضعف کالیبراسیون دقت پایین خدمات ارائه شده
نبود استاندارد
عدم درک صحیح اهمیت تکنسین های آزمایش گاهها
عدم روش تکنسین ها در خارج از کشور
عدم آشنایی با گاهی تجهیزات نو
عدم توجه به تجربیات ضمنی
ضعف سیستم تامین مالی پرسنل تست گاهها

موارد محیطی

امکانات و مواد اولیه پرمتقاضی در جا و بلااستفاده در جای دیگر
عدم تامین بودجه جهت خرید دستگاه
عدم سیسـتم تمایز بین تست گاههای کارآمد ناکارآمد

مشکلات حوزه ساخت

تهیه و تولید دستگاه با در اختیار داشتن نمونه آزمایش گاهی
تامین تعرفه اولیه تولید و ساخت دستگاه با مشتری مجازی

ضعف مدیریت دانش بین تست گاهها

عدم انتقال تجربه تعمیرکاران
ریشه برخی کم تذکر ی های اساتید دانشگاه به کارهای عملی تست گاهی

برنامـه کارشناسی مهندسی الکترونیک

جدا از الکترومغناطیس نظریه شبکه، باقی بخشهای پروگرام ویژه مهندسی الکترونیک است. دوره‌های مهندسی برق حاوی تخصص‌های دیگری همچون اتومبیل ‌ها، تولید برق و توزیع می‌شود. مد نظر داشته باشید که این فهرست حاوی برنامـه وسیع ریاضی مهندسی پیش نیاز نمی‌شود.
در ایران

در ایران درس‌های مهندسی الکترونیک حاوی «درس‌های عمومی»، «درس‌های پایه»، «درس‌های مهم » «درس‌های تخصصی» می‌شود. برای نمونه فهرست درس‌های ارائه شده همین طور توضیح درمورد برخی از آن‌ها را در تارگاه دانشکده برق دانشگاه شریف ببینید.


نوشته شده در : چهارشنبه 6 مرداد 1395  توسط : مطالب علمی 2015.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic