امروز:

سی شارپ چیست؟آموزش سی شارپ

سی شارپ (C#) زبان پروگرام نویسی نوینی است که بوسیله شرکـت مایکروسافت در ابتدای هزارهجدید میلادی، معرفی شد. این زبان از نظر نحو (Syntax) خیلی شبیه زبانهای پروگرام نویسی C و C++ و جاوا (Java) است و اما بعد از تمام آنها طراحی شده است. پس بسیاری از ویژگی‌های مفید اینزبان‌ها را حفظ تقویت کرده و سعی شده است تا ویژگی‌های بد آن‌ها را حذف نماید .
واقعیت این‌ است که هرچه توانائی‌های زبان پروگرام نویسیبیشتر باشد، پیچیدگی‌های آن زبان نیز بیشتر می شود. به همین نیز میتوان از زبان C++ به عنوان تواناترین در عین حالپیشرفته ترین زبان پروگرام نویسی یاد کرد. در دهه ۷۰ میلادی زبان C عرضه شد. بعد از موفق یت زیاد این زبان و با کسب تجربیات زیاد از نقاط ضعف وقدرت این زبان، در دهه ۸۰ میلادی زبان C++ عرضه شد. به دلیل خصوصیات فراوان C++، سریع وسیع شد هم اکنون بسیاری از برنامـه ‌هایی که ما مصرف می‌کنیم توسط این زبان نوشته شده است. مهم‌ترین ویژگی زبانC++ نسبت به زبان C پشتیبانی این زبان از برنامـه نویسی شی‌گرا است. اما واقعیت این است که زبان C++ خیلی پیچیده است این امر همچنین اینکه تولید پروگرام را فرآیندی سختمی نماید ، آموزش این زبان را هم بسیار زیاد مساله می نماید . برای حذف ویژگی‌های زبان C++ و تقویت نکات قوت آن، در سال ۱۹۹۵ میلادی زبانجاوا (Java) به جهان ی برنامـه نویسی ارائه شد. اما در زبان جاوا سعی شدهاست روشهای بهتر و راحتتری جهت خصوصیات حذف شده پیشنهاد گردد. بعد از آندر سال ۲۰۰۱ شرکت مایکروسافت با ارائه زبان C#، زبان ساده و در عین حال قدرتمندی را بیان نمود .

چارچوب دات نت یا Microsoft.NET Framework چیست؟

بسیاری از پروگرام نویسان احتمال دارد این سئوال را در ذهن داشته باشند که عبارت Microsoft .NET Framework به چه چیزی اطلاق می شود و نیز اینکه «فرق Visual C# .NET با Microsoft.NET Framework چیست؟» به طور خلاصه می توان گفت «Microsoft .NET Framework مجموعه از کلاسها وتوابع مورد نیاز برای برنامـه نویسی است، اما C# یا Visual C# مجموعه دستورهای زبان برنامـه نویسی است”. شما می توانید همه توابعی کهدر Microsoft .NET Framework وجود دارند، را خود نیز بنویسید. این به آنمفهوم است که Microsoft .NET Framework فقط برای کمک به پروگرام نویسانطراحی و نوشته شده است. اما تعریف فوق کامل نیست ولی برای شروع کار، میتواند پاسخی به پرسش های شما باشد.

زبان پروگرام نویسی چیست؟

زبان پروگرام نویسی دقیقا مانند زبانهای آدم ی تعریف می شود. به عنوان مثالزبان فارسی، مجموعه قواعدی است که عده ای در جهان جهت برقراری رابطه بینخود از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال یکی از این قواعد، وجود شش شخصدر زبان فارسی است به نام‌های اول فرد مفرد، دوم شخص مفرد، سوم فرد مفرد وبه همین ترتیب اول شخص جمع، دوم شخص جمع سوم شخص جمع وجود دارد. به همینترتیب می توان قواعد خیلی ی را نام برد.زبان های پروگرام نویسی دقیقاً بههمین مفهوم منتهی برای رابطه بین آدم اتومبیل می باشند . بسته به گسترهسیـستم های رایانه ی، زبانهای گوناگونی نیز وجود دارد. برخی از زبانها، تنها جهت استفاده در پروگرام نویسی برای وب و اینترنت استفاده می شود، برخی دیگرفقط بوسیله سیـستم های ویِژگزینشه مثل دستگاههای CNC قابل مصرف هستند اما زیاد ی از زبانها، در گستره بسیاری استفاده می شوند.

فرآیند برنامـه نویسی سی شارپ (C#) چطور است؟

بسته به نوع زبانی که گزینش می بکنید ، فرآیند برنامـه نویسی نیز مفرق است. جهت زبان C#، این فرآیند به صورت زیر است:

ابتداشما معین می بکنید چه نوع برنامـه ای می خواهید طراحی بکنید . انواع برنامـه هایی که می توانید طراحی بکنید بسیار زیاد خیلی است. به عنوان نمونه شما میتوانید «پروگرام ویندوز»، «پروگرام وب»، «وب سایت»، «برنامـه کنسول»،«کتابخانه کد» (Code Library) و .. ایجاد بکنید . بعد از انتخاب نوع پروژه،بایستی Visual Studio را باز کرده نوع پروژه مورد نظر را انتخاب بکنید .

سپس،کد برنامـه مورد نظر خود را بنویسید. صد اما هر برنامـه دارای کدی مفرق با دیگر برنامـه ها است. حتی هر پروگرام را می توان با چندین نوع کد نوشت. اما شما در تهیه و تولید هر پروگرام می توانید از کدهایی که سابقاً نوشته درشرایط خاصی مصرف بکنید .

در وهله بعدی، باید برنامـه خود را کامپایل بکنید . عمل کامپایل، به مفهوم ترجمه زبان مشترکبین آدم رایانه به زبان قابل فهم بوسیله رایانه است. در این وهله ،چنانچه برنامـه نوشته شده بوسیله شما خطای نگارشی باشد، به اطلاع شمارسانده خواهد شد فرآیند کامپایل متوقف می شود

اما در حین تولید برنامـه ، شما لازم است تا برنامـه را در حین اجرا ارزیابی کنید به این عمل اصطلاحاً دیباگ«Debug» گفته می شود. اما ترجمه تحتالفظی این جمله “پشه گیری” است که خود دارای جریان جداگانه است! در حینتولید پروگرام بارها و بارها، فرآیند ۳ ۴ اجرا می شود. هر کهپروگرام شما به میزانی از کیفیت رسیده باشد که بتواند هدف غایی خود را برآوردهسازد، وارد وهله بعد (وهله ۵) خواهید شد.

آزمایش و بررسی صحت برنامـه . بعد از اینکه برنامـه به مراحل نهایی نزدیک شد وتوانست تایید برنامـه نویسان را اخذ نماید (که اما الزامی به تعهد به بی نقصبودن پروگرام تولید شده نیست) مدیران آزمایش و ارزیابی ، برنامـه را در شرایطمختلف و با استفاده از اطلاعات بسیاری که شاید حتی غلط هم باشند،نقد کرده و در صورت ظهور خطا، مورد را جهت رفع به پروگرام نویسان ارجاع میدهند. توصیه می شود که برنامـه نویس، ارزیاب نباشد. چراکه پروگرام نویس بهصورت ناخودآگاه شاید موارد ی را فراموش نماید در نتیجه پروگرام کاملاًقابل اعتماد نباشد.

برنامـه های C# چگونه اجرا می شوند؟


برنامـه ‌هایی که شما با زبان C# می‌نویسید، دو نوع خروجی دارند: یا نهایتاً منجر به تولید فایلهایی از نوع dll می‌شوند (که بعداً بوسیله دیگر پروگرام ها مصرف می‌شوند) یا این که شما با تنظیمات خاصی، برنامـه های اجرایی با پسوندexe را تولید می‌کنید. پروگرام های اجرایی یا Exe به تنهایی بدون نیاز به پروگرام دیگری می‌تواننداجرا شده و کارهای مورد نیاز را انجام دهند.


نوشته شده در : یکشنبه 2 خرداد 1395  توسط : مطالب علمی 2015.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات