امروز:

چرا جاوا زبانی جذاب است؟آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا


قسمت دوم

ساده: Simple

جاوا یك زبان آسان است. طراحان جاوا سعی در این داشتند تا زبانی بوجود بیاورند كه پروگرام نویسان بتوانند سریع آن را یاد بگیرند. پس تعداد ساختارهای این زبان نسبتا كم است. هدف دیگر طراحی این زبان این بود كه به منظور راحتی انتقال آن، آن را طوری طراحی كنند كه برای عده‌ی خیلی ی از برنامـه نویسان آشنا باشد. چنانچه شما یك پروگرام نویس C یا C++ هستید، خواهید فهمید كه جاوا از بسیاری از ساختار های C C++ استفاده می‌كند .
برای اینكه این زبان را نیز به طور ساده هم آشنا ملموس و هم كوچك نگه دارند بسیاری از ویژگیها C C++ را در آن حذف كردند. اینها ویژگیها ی بودند كه باعث می‌شدند برنامـه نویسی ضعیفی صورت بگیرد یا آنهایی بودند كه به ندرت در برنامـه استفاده می‌شدند. برای مثال جاوا از دستور goto مصرف نمی‌كند، در عوض از دستورهای break , continue در مواقع نیاز مصرف می‌كند.
جاوا از سر فایل‌ها(header files) مصرف نمی‌كند و پردازشگر C را هم حذف كرده است. به این دلیل كه جاوا یك زبان شی گرا است، ساختارهای C مثل struct , union از آن برداشته شده است. جاوا حتی بارگذاری مجدد خواص چندگانه ارث بری از C++ را هم حذف كرده است. ممکن است مهم‌ترین پارامتر آسان بودن جاوا عدم استفاده این زبان از اشاره گرها باشد. اشاره گرها یكی از بیشترین موجودیت‌های دردسرساز در C , C++ می باشند . چون جاوا ساختمان ندارد آرایه‌ها رشته‌ها اشیاء آن هستند ، پس احتیاجی به اشاره گر نیست. جاوا به طور خودكار آدرس‌دهی دسترسی به محتوای موجود در یك آدرس را جهت شما انجام می‌دهد.

قدرتمند: Robust
جاوا جهت نوشتن پروگرام های قدرتمند و خیلی ایمن تهیه و تولید شده است. جاوا هنوز به طور قطع برنامـه ها را تضمین نمی‌كند. نسبتا هنوز هم امكان نوشتن پروگرام ‌های مشكل ساز در جاوا وجود دارد، هرچند كه جاوا برخی از انواع معین خطاهای پروگرام نویسی را حذف كرده كه به آموزش چشـم گیری نوشتن برنامـه های ایمن را آسان تر كرده است .
جاوا یك زبان تایپ شده قدرتمند است،‌ كه مجوز چك شدن مشكلات خطاهای تایپی را در كامپایل می‌دهد. جاوا خیلی قویتر از C++ تایپ شده است كه بسیار زیاد ی از ویژگیها انعطاف پذیر در زمان كامپایل را از C به ارث برده است. به ویژه اعلان توابع، جاوا به مـدل اعلان صریح احتیاج دارد. این مسئله ما را از اینكه كامپایلر می‌تواند خطاهای زمان اعلان را بدست آورد، مطمئن می‌كند. مسئله‌ای كه منجر به ایجاد برنامـه ‌های ایمن‌تری می‌شود.
یكی از چیزهایی كه باعث شده كه جاوا آسان باشد عدم وجود اشاره‌گر ها ومحاسبات بر روی آنها است. این ویژگی حتی قدرت جاوا را نیز با از بین بردن یك كلاس همه ی اشاره گر افزایش می‌دهد.

ایمن: Secure
یكی از دلایل پرطرفدار بودن جاوا این است كه یك زبان ایمن است. این ویژگی به ویژه به خاطر طبیعت توزیع شده‌ی آن بسیار زیاد مهم است. بدون وجود امنیت شما به احتمال زیاد نمی‌خواهید كه یك كد را از یك سایت تصادفی اینترنت بارگذاری کنـید به آن مجوز اجرا شدن روی كامپیوتر خودتان را بدهید. این دقیقا همان چیزی است كه مردم هـر روز با یك كد جاوا انجام می‌دهند. جاوا به صورت ایمن طراحی شده و چندین لایه كنترل امنیت به وجود می‌آورد كه شما را در مساوی كد های خطرساز حفاظت می‌كنند به كاربر اجازه می‌دهد كه پروگرام ‌های ناشناخته را با خیال آسان اجرا كند .
كدهای بایتی خراب یا خطرساز ممكن است از ضعف‌های اجرایی در مفسر جاوا سوء‌ استفاده كنند. لایه‌ای كه در اینجا ما را به طور ایمن حفاظت می‌كند، مد جعبه شنی (Sand box) است: كدهای ناشناخته در یك جعبه شنی قرار می‌گیرند جایی كه می‌توانند به صورت ایمن اجرا شوند، بدون اینكه هیچ آسیب ‌ای به بقیه اجزاء یا محیط جاوا بزنند .
وقتی یك پروگرام كاربردی یا دیگر كدهای ناشناخته در جعبه شنی در حال اجرا است،‌ چند محدودیت درباره كاری كه می‌تواند انجام دهد، وجود دارد. واضح‌ترین این محدودیت‌ها این است كه هیچ دسترسی به هیچ یك از فایل‌های مکانی سیسـتم وجود ندارد. در جعبه شنی محدودیت دیگری وجود دارد كه به وسیله كلاس مدیریت امنیت اعمال می‌شود. این مدل در ابتدا از اینكه سیـستم ‌های امنیتی را نصب كرده‌اید یا نه، مطمئن می‌شود، برای چه كه تمام كلاسهای جاوا نیاز به عملیات حساسی مانند دسترسی به سیسـتم فایل را دارند . چنانچه فراخوانی به وسیله یك كد ناشناخته به صورت مستقیم یا غیر مستقیم انجام شد،‌ مدیر امنیت مورد استثناء‌ را می‌فرستد و عملیات صورت نمی‌گیرد .
و سرانجام در جاوا 1-1 یك راه حل ممكن دیگر برای مشكلات امنیتی وجود دارد، به وسیله ضمیمه كردن یك امضاء دیجیتالی به كد جاوا كه اصل آن كد می‌تواند به صورت پنهانی و مخفی تهیه و تولید شود. چنانچه شما اعتماد خود را به یك شخص یا یك سازمان معین كرده باشید، كدی كه امضاء آن هویت مورد اعتماد روی آن قرار دارد،‌ ایمن مطمئن است. حتی زمانیكه در حال بارگذاری شدن در شبكه است ممكن است حتی بدون پیشگیری بوسیله جعبه شنی اجرا شود.

عملكرد سطح بالا: High Performance
جاوا یك زبان تفسیر شده است ، پس هرگز سریع زبان كامپایل شده‌ای مثل C نخواهد بود . كد C كامپایل شده 10 مساوی زود تر از كد های تفسیر شده‌ی جاوا اجرا می‌شود. اما قبل از اینكه به خاطر این موضوع مایوس شوید، بدانید كه این سرعت بیشتر از آن چیزی است كه برای برنامـه ‌های پرسرعت، كاربردهایGUI (Graphical User Interface ) برنامـه ‌های برمبنای شبكه، جایی كه پروگرام كاربردی اکثرا ٌ آماده برای اجرا شدن است، انتظار جهت كاربر كه یك دستوری اعمال كند یا انتظار برای دریافت از شبكه، ضروری است .
به علاوه سری ‌هایی كه سریع ‌های بالا نیاز دارند، كه كارهایی از قبیل الحاق رشته‌ها و مقایسه را انجام می‌دهند، با كد مکانی جاوا اجرا می‌شوند .
همچنین این كارایی، بسیاری از مفسرهای جاوا اكنون حاوی كامپایلرهای تنها در " just in time " نیز می باشند كه می‌تواند كدهای بایتی جاوا را جهت هر نوعCPU در وقت اجرا به كد اتومبیل ترجمه كند.
چنانچه شما خواهان این هستید كه قابل حمل بودن كد ها را قربانی ویرایش در سرعت آن کنـید ، میتوانید بخش قابل تذکر ی از پروگرام را در C و C++ بنویسید ازروش های ویژه جاوا برای مشترك كردن با این كد مکانی جاوا استفاده کنـید .

چند نخ كشی شده: Multitbreaded
در یك پروگرام كاربردی بر مبنای GUI شبكه‌ای، مثل مرورگر وب، تصور اینكه چند چیز بتوانند به طور همزمان اجرا شوند، آسان است. یك كاربر می‌تواند همزمان با اینكه دارد یك صفحه وب را می‌خواند به یك كلیپ صوتی گوش دهد و همزمان در پس زمینه مرورگر یك عكس را بارگذاری كند.
جاوا یك زبان چندنخ كشی شده است، كه از چندین رشته اجرایی (برخی پردازش سبك وزن خوانده می شود ) پشتیبانی می‌كند می‌تواند چندین كار را انجام دهد. یكی از مزیت‌های چندنخ كشی شده این است كه عملكرد سطح بالایی برای كاربردهای گرافیكی جهت كاربر فراهم می‌كند.
چنانچه شما سعی كرده اید كه با نخ ها در C C++ كار نمایید ، می‌دنید كه كمی مشكل است. جاوا پروگرام نویسی با نخ‌ا را خیلی آسان‌ر كرده است، با به وجود آوردن زبان داخـل تولید و ساخته شده‌ی كه از نخ‌ها پشتیبانی می‌کند. بسته jana.lang یك كلاس بوجود آورده است كه ازروش هایی برای شروع و انتها یك نخ، مرتب كردن ترتیب گره ها در بین چیزهای دیگر، پشتیبانی می‌كند .
به اینكه جاوا استفاده از نخ‌ها را خیلی آسان می‌كند، كلاس جاوا در شماری از جاها از این نخ‌ها مصرف می‌كند. جهت مثال هر برنامـه كاربردی كه انیمیشن اجرا می‌كند، از نخ ها استفاده كرده است.


نوشته شده در : یکشنبه 13 تیر 1395  توسط : مطالب علمی 2015.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic